Masaža je neophodna za skidanje celulita






Masaža je vjerovatno najstariji naćin liječenja, prevencije i opuštanja. Poznata je več tisaćama godina pa najstariji zapisi datiraju još iz drevna Indije kojih 3000 godina pr.n.e.

Masaža je imala cijenjeno mjesto i u kulturama stare Kine, Japana, Egipta, Grčke i Rima, a o njoj su pisali cijenjeni liječnici kao što su Hipokrat i Galen. Masaža je doživjela mnogobrojne izmjene i nadopune ovisno o kulturnom i zdravstvenom razvoju pojedinih dijelova svijeta. Dok je na Istoku primjena masaže praktički neprekidna i jednako cijenjena sve do danas, na Zapadu je gotovo izgubila svoju terapeutsku tradiciju pod snažnim utjecajem Crkve. Međutim, krajem 19. stoljeća masaža je u Europi doživjela svoj ponovni procvat, a danas se punopravno koristi kao dio holističkog liječenja mnogih tegoba.

Najrašireniji oblik masaže još je uvijek terapeutska masaža, čiji je glavni cilj boboljšanje cirkulacije.

Osim što se masažom mogu ukloniti bolovi, pomoći tijelu da se brže oporavi od ozlijeda ili operacija, ona ima i niz drugih učinka:

- njeguje kožu, čini je mekšom, sjajnijom i zdravijo te joj povečava elastičnost

- tonira i opušta mišiće

- zagrijava tijelo i pojačava cirkulaciju i protok limfe

- pospješuje dotok kisika u tkivo

- otklanja iz tijela toksične tvari i razgrađuje celulit

- čini tijelo skladnijim i lijepšim

- pospješuje otpornost organizma i imunološkog sustava

- čini tijelo lakšim, aktivnijim te ga puni energijom

- regulira tlak i metabolizam

- psihički opušta, poboljšava koncentraciju, djeluje antistresno i oslobađa od nesanice

- uravnotežuje duh i tijelo




Međutim, masirati se naravno možete i sami. Kada se radi o celulitu, onda su to masaže, koje će aktivirati cirkulaciju, drenažu tkiva i pospješiti razbijanje mastnih naslaga.

Anticelulitne masaže su čvrste, agresivne, pogotovp početnih 4-6 tjedana kada moramo pokrenuti proces razgradnje celulitnih naslaga. No, masaža ne smije biti prejaka, da ne dobijemo podlijeve. U tom početnom razdoblju jako je važan kontinuitet. Tu nikako ne smijete zakazati, trebate se masirati svaki dan. Kad se proces pokrene, a to ćete osjetiti po pojačanom izlučivanju tekućina iz tijela, sve je već lakše. Tada samo morate održati kontinuitet, što je jednostavnije, pa ritam masaža može biti i blaži, npr. svaki dan samo po 15 min ili je nekad možete i preskočiti.

Iskustvo mi je pokazalo, da su najučinkovitije ručne masaže, bar kada se radi o pokretanju procesa. Za vrijeme masaže temperatura kože se povećava i dolazi do povećanog nakupljanja krvi , ubrzane cirkulacije i crvenila kože. Pojačan je odtok venske i dotok arterijske krvi. Maksimum se postiže nakon 20 min masiranja određenog područja, a prestankom masiranja njeno djelovanje traje još 60 minuta.

Ja sam se masirala naveće ispred Tv-ja, dok sam čitala knjigu. Masirajte se svakodnevno, vremenom ćete pronaći prikladne poze na naslonjaću, trosjedu ili na podu. Smjestite se tako, da vam je udobno.

Postoje različiti oblici masaža, koje možete izvoditi same, kod kuće, a jedni od njih su:

- masaža električnim masažerima

- suha masaža rukavicom

- hidromasaža

- suha masaža četkom s prirodnim vlaknima

- drugo





SUHO ČETKANJE KOŽE











To je stara metoda, ali provjerena, možda će vam se učiniti bezazlena ali vjerujte vrlo je djelotvorna. Nježnim ljuštenjem suhih naslaga poboljšavamo stanje kože i potičemo limfnu drenažu, te sa time izbacujemo i do 1/3 štetnih tvari iz tijela.

Potrebna vam je srednje oštra četka sa dlačicama biljnog podrijetla sa dugom drškom, da možete dosegnuti i leđa. Četka mora uvjek biti suha. Najbolji učinak protiv celulita postići čete, ako tijelo četkate dva puta na dan nekoliko minuta prije tuširanja ili kupke. Međutim, barem jedanput mjesečno napravite pauzu od tjedan dana, da se tijelo previše ne navikne na postupak i biti če učinkovitije.

Postupak: počnite od stopala, od tabana, zatim uz noge, s prednje i stražnje strane, dugim potezima prema gore. Četkajte stražnjicu, pa srednji dio leđa. Uvjek četkajte prema srcu. Zatim četkajte dlanove, ruku, preko ramena, prsa, pa se spustite stražnjim dijelom vrata do gornjeg dijela leđa. Na kraju četkajte trbuh.

Koža na licu i vratu preosjetljiva je, da biste je četkali običnom četkom, ali ako želite četkati i taj dio, možete upotrijebiti meku četkicu za brijanje.

Ako se u početku pojave prištići, ne očajavajte, to je samo znak, da se tijelo čisti, oslobađa otrova.













1 komentar:

  1. Na vikend odmoru sam bila na nekoliko masaža i ova mi se posebno svidjela, suho četkanje kože, te svakako preporučujem svima da probaju

    OdgovoriIzbriši